Junior Achievement 2017/2018

 

TULACK, JA Firma úspešná

TULACK JA Firma, pôsobila na Strednej odbornej škole v Handlovej v rámci voliteľného predmetu Podnikanie v cestovnom ruchu v našej 5.A triede. Pripravili a zorganizovali sme výlety (Budapešť, Bachledova dolina), ktoré nadchli nielen našich študentov ale i učiteľov.

Predávali sme aj sladké pečivo počas rôznych školských akcií, ktoré tiež zožali veľký úspech. Čo nám práca vo firme priniesla? Naučili sme sa rozhodovať o rozličných veciach a riadiť našu JA Firmu ako jeden tím. Tieto skúsenosti nám pomohli zistiť viac o sebe a takisto aj zlepšiť sa vo veciach, v ktorých sme predtým možno zaostávali. Prekonali sme mnoho prekážok, občas veľmi nepríjemných, aby sme sa dostali k určenému cieľu. Každý z nás sa stretol s fungovaním oddelení od výroby až po marketing a tým sme sa naučili, že firma je ako úľ zložený z mnoho včiel ale fungujúci ako jedno telo...

Linda Mihaliková
prezidentka TULACK JA Firmy

Vedieť sa správne rozhodnúť 2018

V rámci prvého kola súťaže "Vedieť sa správne rozhodnúť" žiaci stredných škôl (celkovo 42 tímov) riešili prípadovú štúdiu zameranú na formu spravodlivého obchodu Fair Trade. Vyjadrovali svoj názor a postoj k dôveryhodnosti tohto konceptu a ako naučiť Slovákov nakupovať Fair Trade produkty. Téma bola veľmi náročná a rozhodovanie ťažké. Úspechom nášho tímu: Kristián Rusnák, Peter Kuric (2.E tel) bol postup do celoslovenského finále, ktoré sa konalo dňa 29.5.2018 v priestoroch firmy HPE Bratislava.

Vo finále súťažilo 8 tímov, a v ňom museli riešiť novú prípadovú štúdiu. Bola to výborná príležitosť a skúsenosť, v ktorej si mohli vyskúšať prezentovať svoje riešenie pred obecenstvom, pripravovať sa v obmedzenom čase, improvizovať, zažiť stres, rozhodnúť sa, preniesť sa na chvíľu do sveta dospelých a riadiť firmu. Súťaž je založená na vlastných názoroch študentov, čo ju odlišuje od iných vedomostných súťaží.

Našim študentom aj napriek tomu, že sa neumiestnili na oceňovaných priečkach, patrí poďakovanie za skvelú reprezentáciu seba i našej školy. Súťaž sa konala vďaka programu Etika v podnikaní, organizácie JA Slovensko.

Ing. Darina Krónerová

Zájazd do Bachledovej doliny

Dňa 20.3.2018 sa uskutočnil netradičný zájazd, ktorý zorganizovala TULACK, JA Firma SOŠ Handlová (študenti z 5.A triedy) v rámci predmetu Podnikanie v cestovnom ruchu.

Skvelým zážitkom pre účastníkov bola prechádzka zasneženým Chodníkom korunami stromov v Bachledovej doline aj napriek zimnému počasiu. Návšteva Tricklandie, galérie trick –artu a optických ilúzií v Starom Smokovci bola zaujímavým a nevšedným spestrením zájazdu.

Zájazd v plnom rozsahu splnil svoj cieľ a očakávania organizátorov aj účastníkov a u mnohých zanechal želanie navštíviť tieto atrakcie znova. Všetkým odporúčame!!!

Ing. D. Krónerová

Zájazd do Budapešti

Dňa 19.12.2017 sa študenti našej školy zúčastnili zájazdu do vianočnej Budapešti, ktorý zorganizovala TULACK, JA Firma (študentská spoločnosť z 5.A triedy). Najskôr sme navštívili Tropicarium, ktoré je súčasťou obrovského nákupného centra. Neskôr sme sa presunuli do historického centra Budapešti, kde sme obdivovali historické pamiatky a navštívili aj vianočné trhy. Zájazd po každej stránke bol veľmi vydarený.

Štart vo svete podnikania

Študenti z 5.A, odbor bilingválna obchodná akadémia SOŠ Handlová, začínajú rozvíjať svoje podnikateľské zručnosti. Absolvovali školenie manažmentu, ktoré bolo realizované praktickou a kreatívnou formou.

Zamestnanci spoločnosti AT&T Bratislava odovzdali študentom na školení v Banskej Bystrici dňa 24.10.2017 svoje skúsenosti z oblasti projektového a krízového riadenia, marketingu a financií. Nechýbali ani rady ako zvládať problémy v tíme. Príprava na reálne problémy v podnikateľskom prostredí prebehla metódou learning by doing, kde študenti riešili v tímoch problémy z rôznych oblastí, ktoré počas podnikania môžu nastať. Za našu školskú JA Firmu TULACK sa zúčastnili školenia 3 študentky (N. Chudá, E. Rudinská, M. Rudzanová).

Spoločné reakcie všetkých študentiek : „Bolo to zaujímavé, podnetné, spoznali sme množstvo nových ľudí, a výborné bolo, že sme s nimi dokázali komunikovať, spolupracovať a dohodnúť sa na riešeniach zadaných úloh. Prístup manažérov z AT&T bol super.“

JA Firma TULACK je pripravená a môže rozbehnúť svoje podnikateľské aktivity.

Ing. D. Krónerová

#JAML2017
(očami študentiek SOŠ Handlová)

Už ako malé deti sme verili v zázraky, ktoré môže život priniesť. Avšak nikdy by sa nám ani v tom najlepšom sne nesnívalo, že vyhráme súťaž. Súťaž, kde sa stretli tí najlepší z najlepších z celého Slovenska od východu až po západ. Súťaž, kde sme pocítili, aké náročné je vedieť urobiť ´´správne rozhodnutie“. Súťaž, ktorá nám priniesla v júni nielen mnoho skúseností a poznatkov, ale i prvé miesto a zároveň ponuku na septembrový pobyt v Belušských Slatinách (19.9.-22.9.2017). A tam sa odohrával náš príbeh JAML (=Junior Achievement Mladý líder).

Trval štyri dni, počas ktorých sme sa učili o tímovej práci. Štyri dni sme spoznávali nových ľudí, naberali skúsenosti. Učili sa, ako to v reálnom živote chodí. Táto skvelá príležitosť nám ukázala, že človek nemusí byť vždy na všetko sám. Niekedy je dobré nechať ostatných, aby vám podali pomocnú ruku a spolu našli riešenie. Počas pobytu sme sa taktiež naučili, aká je veľmi dôležitá dôvera, čo sme si uvedomili hneď v prvý deň, kedy takmer nikto nepoznal nikoho. Bolo by pre vás ľahké zveriť sa do rúk osobám, ktoré nepoznáte? Veru, ani pre nás to na začiatku nebolo, no spoločnými silami sme to zvládli a podržali sa nad hlbokou priepasťou nástrah.

Tak ako zodpovednosť a svedomitosť ,aj zábava mala vždy svoje miesto pri plnení rôznych úloh. Úloh, pri ktorých, keď sme počuli zadanie, sme len krútili hlavou a pýtali sa: „Ako toto zvládneme?“ Riešenie vždy prišlo nejako za pochodu a s pomocou mnohých šikovných hláv sme dokázali postaviť most z papiera , či zostrojiť prototyp na ochranu vajca z 3m pádu :-) .

Bolo to prvý krát, čo sme sa niečoho takého zúčastnili a môžeme povedať, že neľutujeme svoju účasť. Už len to, akých úžasných ľudí sme tam stretli nás nesmierne potešilo. A to, samozrejme, nehovoríme o skúsenostiach, ktoré nám JAML 2017 dal. Tešíme sa na ďalšie eventy. Zároveň sa chceme poďakovať celému JA staffu za krásne zážitky a pani profesorke Krónerovej, ktorá nás minulý školský rok pripravovala a sprevádzala programom JA Etika v podnikaní, a podporovala aj na celoslovenskom kole v Bratislave. Úprimne prajeme každému študentovi, aby dostal príležitosť, zažiť to čo my, pretože, verte nám, stojí to za to :-) !

Ema Beňová, Monika Balážiková
3.A-oa bilingválna