Aktivity projektu

Riadenie projektu
Zabezpečenie povinnej publicity projektu
A2 Príprava nových spoločných vzdelávacích programov/výstupov
A7 Vydanie/tlač propagačných listov/pracovných zošitov/učebníc/učebných textov/metodických príručiek
A8 Školenie/tréning doktorandov/pedagógov
A9 Výmenné stáže doktorandov/pedagógov
A10 Výmenné stáže/ pobyty žiakov/študentov
A11 Realizácia seminárov
A13 Prezentácia spoločných výstupov/propagácia (doplnková aktivita)
A15 Obstaranie vybavenia potrebného k príprave/zavedeniu spoločných programov/výstupov
D1 Vytvorenie pracovnej/expertnej skupiny

Aktivity projektu

A2 Príprava nových spoločných vzdelávacích programov/výstupov 

Realizácia aktivity od 7/2020 – 6/2021

Aktivita smerovala k naplneniu cieľa projektu, ktorým je systémové zavedenie problematiky manažérstva kvality a certifikácie do obsahu vzdelávania v strojárskych a elektrotechnických odboroch so zámerom sa čo najviac priblížiť požiadavkám praxe v slovenských a českých firmách a zvýšeniu atraktivity a kvality vzdelávania. Zavedenie systému kvality so sebou prináša zmeny. Tvorba projektových výstupov od prípravy až k finálnemu spracovaniu sa nesie v duchu idei, že práve človek a jeho osobná kvalita je tvorcom všetkých ostatných kvalít. Tento výchovný obsah sa prelína všetkými časťami projektových výstupov, ktorými sú učebný text, pracovné listy a nové vzdelávacie programy.

Na vytvorení učebného textu a pracovných listov sa podieľali odborní pedagogickí zamestnanci VP i HCP. Vytvoreniu učebného textu s názvom ,,Kvalita nie je náhoda“ predchádzalo štúdium odbornej literatúry k danej tematike, získané aktuálne odborné poznatky odborníkov z praxe (zamestnávateľských firiem), komunikácia medzi odbornými zamestnancami oboch škôl.

Učebný text je úvodom do teórie kvality a obsahuje aktuálne údaje, základné pojmy a legislatívny rámec danej problematiky. Proces jeho tvorby bol od začiatku konzultovaný s odborníkmi z praxe, ktorí s našimi odbornými zamestnancami už od začiatku realizácie projektu tvorili pracovnú/expertnú skupinu. Tá je garantom úspešnosti zavedenia nového prístupu vedúceho k zvýšeniu kvality do odborného vzdelávania v obidvoch partnerských školách. Učebný text tvorili odborní zamestnanci vedúceho partnera (VP), jeho recenziu a preklad realizovali odborní zamestnanci hlavného cezhraničného partnera (HCP).

Pracovné listy „Kontrola kvality v strojárstve“ sú tvorené v rozsahu 11 odborných tém a sú metodickým návodom k obsluhe a používaniu nových meracích prístrojov a názorných učebných pomôcok zakúpených v rámci projektu, určených pre strojárske odborné predmety. Boli vytvorené odbornými zamestnancami VP, recenziu a preklad finalizovali odborní zamestnanci HCP.

Pracovné listy „Kontrola kvality v elektrotechnike“ majú rozsah 15 odborných tém a sú metodickým návodom k obsluhe a používaniu nových meracích prístrojov a názorných učebných pomôcok zakúpených v rámci projektu, určených pre elektrotechnické odborné predmety. Boli vytvorené odbornými zamestnancami HCP, za recenziu a preklad boli zodpovední odborní zamestnanci VP.

Vytvorené, skompletizované materiály boli ešte pred zadaním do tlače podrobené predbežnému pilotnému overovaniu prostredníctvom didaktických testov. Výsledky overovania boli prekonzultované medzi odbornými zamestnancami VP a HCP, schválené projektovými manažérmi obidvoch partnerských škôl a následne zapracované do učebných materiálov.

Po záverečnom overení vytvorených učebných pomôcok a technického vybavenia, zapracovali výsledky do spoločného vzdelávacieho programu ,,Kvalita nie je náhoda“, ktorý je zameraný na zavedenie systému kontroly kvality a certifikácie do výučby strojárskych a elektrotechnických predmetov. Má cezhraničný charakter. Program je určený pre žiakov v študijných a učebných odboroch technického zamerania na SOŠ Handlová ako mechanik - mechatronik, elektrotechnika, mechanik opravár stroje a zariadenia, elektromechanik - silnoprúdová technika. Za HCP to budú odbory mechanik elektronik, technik silnoprúdových zariadení, elektrikár, autoelektrikár a elektrotechnik. Program zohľadňuje využívanie nových výučbových meracích zariadení zakúpených z projektu, schopných simulovať reálne výrobné a meracie procesy v praxi. Do obsahu vybraných predmetov sú implementované témy z normy ISO 9001, ktorý slúži ako referenčný model pre nastavenie procesov v organizácii ako prostriedok na dosiahnutie neustáleho zlepšovania kvality poskytovaných výrobkov alebo služieb a spokojnosť zákazníka. Postupne bude tento program inovovaný a budú do odbornej prípravy zavedené aj témy z normy ISO 45001, ktorej zámerom je poskytnúť rámec pre riadenie rizík a príležitostí v oblasti BOZP a ISO 14001 ako rámec na ochranu životného prostredia, šetrenie prírodných zdrojov a zníženie rizika havarijných stavov.

Spoločný vzdelávací program bude zavedený do vyučovacieho procesu od septembra 2021 u oboch partnerských škôl.

Všetky projektové výstupy sú žiakom k dispozícii v printovej aj v elektronickej forme a zverejnené na webovej stránke školy.

  Interreg

Dôležité linky

Ochrana osobných údajov