SOŠ Handlová v Izraeli
V decembri tohto školského roka sa 17 učiteľov zo Slovenska ocitlo vo Svätom meste Jeruzalem, kde boli vybratí na týždňový seminár o holokauste pod záštitou Medzinárodnej školy holokaustu Jad Všem v Jeruzaleme. Medzi týmito šťastlivcami som sa ocitla aj ja, novopečená (= novovyštudovaná) učiteľka dejepisu na našej škole.
Jad Vašem je obrovský komplex, postavený na kopci, z ktorého je krásny výhľad na Jeruzalem. Prvý deň nás previedli týmto komplexom, kde nám ukázali rôzne pamätníky a múzeá, ale najkrajšou časťou pre mňa osobne bola „Alej spravodlivých medzi národmi“. Tí, ktorí už o tom počuli, vedia, že ide záhradu, kde sú vysadené stromy na počesť iných ľudí ako Židov, ktorí jednali v súlade s najušľachtilejšími princípmi ľudskosti a riskovali svoje životy pre záchranu Židov počas holokaustu.
Ďalšie dni sme strávili v triede, kde sme absolvovali rôzne workshopy a prednášky, ktorých cieľom bolo ukázať nám rôzne metódy výučby tejto citlivej témy holokaustu a to tak, aby sa niečo také už nikdy v dejinách nezopakovalo. Taktiež sme mali možnosť stretnúť sa a porozprávať s preživším holokaustu, Naftalim (Ďurkom) Fűrstom, ktorý sa narodil na Slovensku, ako 8-ročný prežil koncentračný tábor, a po vojne odišiel žiť do Izraela. Ďurko je pán plný života, optimizmu, radosti, ale zároveň skromný a pokorný človek. Stále peknou slovenčinou nám vyrozprával svoj príbeh, počas ktorého nezostalo ani jedno oko suché. Bol to významný deň aj preto, že Ďurko oslavoval 90tku.Keď sme mu po slovensky zaspievali „Veľa šťastia, zdravia“, plakal zas on. Takéto zážitky sa človeku vryjú do srdca na celý život a nikdy na to nezabudne.
Raz dopoludnia nás dokonca v triede navštívil aj veľvyslanec Slovenskej republiky v Izraeli pán Igor Maukš, ktorý nám trocha priblížil život v Izraeli s jeho krásami, ale aj úskaliami.
No nielen v triede sme mali možnosť učiť sa. Vidieť inú kultúru a zvyky v uliciach Jeruzalema, bolo taktiež veľmi prínosné. Asi každý vie, že v sobotu slávia Židia šabat, niečo ako naša nedeľa, kedy nepracujú a všetko je zatvorené. Šabat začína v piatok večer tesne pred západom slnka. Mať možnosť vidieť húfy pekne oblečených Židov v ich typických oblekoch s klobúkmi a lokňami, ako sa náhlia v piatok večer do synagógy, či piť studenú kávu na raňajky v sobotu (lebo majú zakázane používať akékoľvek stroje počas šabatu), je neopakovateľný zážitok.
Posledné dva dni boli venované exkurziám. Počas prehliadky Jeruzalema nás sprievodca zaviedol jednak na miesta významné pre kresťanov, ako napr. Bazilika Božieho hrobu, či niekoľko zastavení krížovej cesty, no samozrejme, nesmel chýbať ani Múr nárekov či typická tržnica, kde cenu tovaru treba zjednávať. Ak nezjednávate, môžu sa aj uraziť.
Predposledný deň sme mali možnosť okúpať sa v Mŕtvom mori a natrieť sa jeho liečivým bahnom. Opäť konštatujem – zážitok na celý život.
Bol to neskutočný týždeň nabitý informáciami, skúsenosťami a zážitkami. Verím, že som so cťou reprezentovala našu školu na medzinárodnom fóre. Ďakujem z celého srdca za túto možnosť byť tam a zažiť to na vlastnej koži!
Mgr. Petra Fečová
Fotky nájdete vo fotogalérii:
1 – V triede s veľvyslancom SR v Izraeli Igorom Maukšom.
2 – Oslava Ďurkovej 90tky.
3 – Spoločné fotenie s preživším Ďurkom.
4 – Pamätná fotka s Ďurkom.
5 – Pri Múre nárekov.
6 – Počas výkladu sprievodcu pred Bazilikou Božieho hrobu.
7 – Absolventi seminára s certifikátmi.